Sezon na cukinię? Jak się zacznie, to długo się nie kończy! Kilogramowe zielone cuda aż wpraszają się na talerz. Burgery z cukinii: chrupiące z wierzchu, a miękkie w środku – to moja kolejna propozycja na pyszną, wegańską szamę :)
Często dostaję pytania, co zrobić z cukinii, bo tak obrodziła ogródku! To właśnie przepis dedykowany wszystkim ogromnym okazom tego bardzo wszechstronnego warzywa. Oprócz placków z cukinii, możecie zrobić właśnie takie kotlety i podać na talerzu z gotowanymi warzywami, kremowym purée ziemniaczanym albo w postaci porządnego, wegańskiego burgera :)
Kotlety świetnie się mrożą – bez problemu możecie zrobić większą porcję, którą później wystarczy tylko podgrzać kilka chwil w piekarniku, a będą jeszcze pyszniejsze!
Burgery z cukinii
2 szklanki cukinii startej na grubych oczkach i odciśniętej z wody (ok. 700g cukinii)
1 czubata szklanka ugotowanej ciecierzycy (lub 1 puszka)
½–¾ szklanki suchej kaszy jaglanej
½ szklanki pestek słonecznika
½ szklanki górskich płatków owsianych
3 ząbki czosnku
½–1 średnia cebula
1 łyżeczka mielonego kuminu
1–2 łyżeczki wędzonej papryki
2 łyżki sosu sojowego
2–3 łyżki oleju roślinnego
2 łyżki płatków drożdżowych (opcjonalnie)
sól, pieprz
1. Dwie duże cukinie zetrzyj na grubych oczkach tarki, najlepiej do dużej miski wyłożonej gazą bądź czystą ściereczką. Następnie odstaw ją na około 5 minut, aż puści soki. Kolejno odciśnij cukinię bardzo mocno i dokładnie z resztek wody i przełóż jej 2 szklanki do nowej miski. To bardzo ważny krok – czym więcej soku odciśniesz, tym lepiej!
2. Kaszę jaglaną przepłucz ciepłą wodą i ugotuj na miękko z wodą w stosunku 1:2.
3. Do miski lub naczynia blendera przełóż ciecierzycę, obrany czosnek i cebulę oraz olej, sos sojowy i przyprawy – zmiksuj na gładką pastę.
4. Do dużej miski z cukinią przełóż pastę z ciecierzycy, kaszę jaglaną i porządnie wymieszaj. W młynku zmiel pestki słonecznika oraz płatki owsiane, a następnie dodaj je do masy na burgery.
5. Całość opraw do smaku solą i pieprzem lub dodatkową porcją przypraw – nie bój się użyć ich w większej ilości, gdyż podstawowe składniki są dość neutralne w smaku. Miskę odłóż na 15 minut, aż masa zgęstnieje (płatki i słonecznik wchłoną wodę) – jeśli jednak nie uda Ci się odcisnąć porządnie cukinii i masa będzie zbyt rzadka – dodaj więcej słonecznika i płatków. Piekarnik nagrzej do 200°C.
6. Burgery formuj zwilżonymi dłońmi i układaj na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz je przez około 35 minut, pod koniec przekładając na drugą stronę (podważając je delikatnie łopatką). Gdy będą zarumienione i chrupiące z zewnątrz – są gotowe. Smacznego!
Hej, mam pytanie, czy płatki owsiane i słonecznik muszą być koniecznie zmielone? Akurat oba produkty mam, ale brakuje mi odpowiedniego sprzętu, żeby je zmielić, zastanawiam się czy w zwykłej formie też będą ok? Ewentualnie jakieś alternatywy dla zagęszczenia masy? :P
Możesz bardzo drobno posiekać lub utrzeć w moździerzu :)
Bardzo dziękuję:)
Hej, a czy mógłbyś poradzić mi, czym mogę zastąpić kaszę jaglaną? Nie posiadam na ten moment wersji bezglutenowej a do jutra raczej nie załatwię bo nie mam gdzie ;)
Pozdrawiam <3
Najbardziej bezpośrednio będzie zastąpić ją razową kaszą bulgur. Może zadziałać jeszcze kasza gryczana, ale trzeba ją lekko rozgotować, aby się rozkleiła.
Ratujesz mi życie tym komentarzem! Zapomniałam namoczyć ciecierzycę i już myślałam że będzie guzik a nie obiad…
Nie spodziewałam się, że wyjdą tak przepyszne! Dziękuję za świetny przepis! ;)
Super przepis! Troszke go zmieniłam i zamiast ciecierzycy dałam soczewicę zieloną. Wyszły przepyszne! Jeszcze z sosem czosnkowym niebo w gębie! :D
Zrobiłam przedwczoraj, całe pudełko zjedliśmy w 2 dni :D genialne! Dzisiaj robię nuggetsy z ciecierzycy, już się nie mogę doczekać! :)
dobre te burgery ale jeszcze lepsza była sama zmiksowana ciecierzyca+ przyprawy+cebula+czosnek aż coś by się zrobiło z tej masy ale nie wiem co :/
Wspaniale burgery, wiele osob poprosilo mnie o przepis. Podalam im twoja strone. Dziekuje!
PYSZNE, ja dodałam jeszcze curry. Myśle, że można eksperymentować z przyprawami. Dziekuje.
Zrobiłam! Co prawda dużo pracy (bo łącznie ze sprzątaniem zeszły mi aż 3 godziny!) to myślę, że było warto! Co prawda dopiero dzisiaj będę próbować, bo wczoraj wieczorem się gotowało :)) Jeśli chodzi o moje modyfikacje to zamiast oleju i sosu sojowego po prostu dodałam 2 łyżki wody. A i po upieczeniu sprawdzając je w palcach były chrupiące na zewnątrz i miękie w środku! A przyprawy, jakie dodałam to: 1 łyżeczka kuminu, niecała łyżka słodkiej wędzonej papryki, 1 łyżka majeranku, ok. 1 łyżka pieprzu ziołowego. Jak spróbuję to napiszę, jak w smaku! Dziękuję za super przepis!
A no i zamiast ciecierzycy dałam fasolę adzuki, bo akurat taką ugotowałam na cały tydzień ;).
Spróbowane i naprawdę smaczne! Fajna tekstura, mięciuteńkie w środku. Chociaż muszę przyznać, że jestem fanką wegańskich kotletów, a to dopiero moje trzecie!
Ponieważ nie mieszam białka z węglowodanami, mam pytanie czy ciecierzycę mogę pominąć lub czymś zastąpić?
Cuuudo ! :)
Moje ulubione burgery. Smaczne i na zimno z bułka i ajvarem jak i na ciepło z ziemniakami i sałatką .dodaje jeszcze papryczkę chili dla ostrości .
Dodałam jeszcze kilka pieczarek. Burgery wymiatają! Zrobiłam więcej, żeby zamrozić, ale niestety…wszystko poszło! ;)
czy mogę pominąć płatki drożdżowe? jeśli nie, to czym je zastąpić?:)
Bez problemu możesz pominąć :)
^^ zrobiłam! Sa doskonałe, najlepsze! Bede czesto korzystać z tego przepisu :) dziekuje
A co ze smażeniem? można? nie rozpadną się?
Już wiem – rozpadną się :( trzeba je obtoczyć w mące, to wtedy jako tako :)
Można, wtedy tłuszcz dodajemy na patelnię zamiast do masy.
Czy czerwona fasola da tutaj radę? :)
Pewnie!
Ja ogólnie jadam mięso, ale te burgery wymiatają, nie mają sobie równych :)
bardzo polecam :) naprawdę dobre, szczególnie ze zwiększoną porcją wędzonej słodkiej papryki!
W smaku PYCHA! Choć roboty z nimi niemało ;). Zrobiłam mniej więcej o średnicy 10 cm, na blasze bardzo urosły i przewracanie ich to była katorga, Twoje wyglądają pięknie, co mogłam zrobić nie tak?
Zdecydowanie za dużo wody zostało w masie – trzeba następnym razem mocniej odcisnąć cukinię :)
Witam, mam pytanie, tych 2 dużych cukinii starcza na wszystkie kotlety? Jeżeli nie, to co zrobić z pozostałością? I rozumiem, że to 700 g, to właśnie te 2 szklanki? :D
700g to całe cukinie. 2 szklanki to starte cukinie mocno odciśnięte z nadmiaru wody.
Ok, czyli na początku jednak dobrze myślałam :D Dziękuję za odpowiedź :)
Zrobiłam -absolutnie przepyszne! Dziś częstuję dziewczyny w pracy :-)
Mam pytanie :czym proponujesz zastąpić ciecierzycę (ogólnie strączki) w tym przepisie? Dać większą ilość kaszy?
Kaszą nie, bo powinny być zbilansowane – a posiłek z kotletem z kaszy, do tego kasza i surówka to tylko same warzywa :) Zastąp po prostu fasolą lub soczewicą zieloną.
Czy z bezglutenowej wersji płatków też wyjdą?
Tak!
Hej, Mam pytanie – czy takie gotowe burgery można mrozić?
Tak, upieczone jak najbardziej :)
Zrobiłam te burgery dzisiaj, dałam jeszcze pieprz cayenne i curry i wyszły pyszne, 10/10, wędrują na moją listę ulubionych wegańskich burgerów <3
Dzisiaj miałam przyjemność konsumować burgerki z Twojego przepisu ! Po prostu niebo w gębie, a do tego zdrowa alternatywa dla osób trzymających dietę !
Polecam :D !